Hoşgeldin Bebek Yeleği Yapılışı

Hoşgeldin Bebek Yeleği Yapılışı

Hoşgeldin Bebek Yeleği Yapılışı,
Nako Baby Hoşgeldin Soft ile ördüğüm, arkadaşımın kızı amacıyla ördüğüm minicik bebek yeleğini paylaşmak istiyorum sizlerle… Yeleğin robasını misinalı şişlerle ördüğümde ayçiçeğine benzettiğim amacıyla bu adı verdim yeleği,
Yeleğimizi yakadan 86 ilmek ile başlayarak 4 diş haroşa ördüm. Daha sonra her iki taraftan 7’şer ilmek biye örerek örneği kurdum.
Yeleğin arkadan görünüşü…
1. SIRA: 7 İlmek haroşa, 1 boş al, 4 düz ve 1 boş alarak ilk sırayı ördüm. Böylece ilk sırada 18 adet 4 düz örgü ile 19 adet boş aldığımız ilmeğimiz olur.
3. SIRA: 7 ilmek haroşa (Ön biye) 1 düz ör, 1 boş al, 4 düz, 1 boş al…. 5 düz, 1 boş al, 1 düz ör ve 7 ilmek haroşa (Ön biye)
5. SIRA: 7 ilmek haroşa (Ön biye) 2 düz ör, 1 boş al, 4 düz , 1 boş al, 6 düz ör, 1 boş al…6 düz, 1 boş al, 2 düz ör, 7 ilmek haroşa (Ön biye)
7. SIRA: Bu sıradan itibaren yapraklar azaltılmaya başlanır. Yaprakların arasına kafesler yapılır. 7 ilmek haroşa, 3 düz ör, 1 boş al, 11 düz ör, 1 boş al, 1 düz, 1 boş al, 2 beraber ör 9 düz ör, 2 beraber ör, (Yaprak bu kısımda oluşuyor),1 boş al, 1 düz, 1 boş al, 3 düz, 7 ön biye
9. SIRA: yaprak ilmekleri 11, 9, 7, 5,3, 1’e kadar azaltılırken kafes ilmekleri arttırılır.
İlk bölgede 9 yaprak oluşturulduktan sonra tekrar 3 diş haroşa örülür.
2 bölgede ise; 16 yaprak oluşturulur.
ilk bölgedeki işlemler tekrarlanır.
Bu da kızıma ördüğüm yelekten. Açık renkte model daha iyi görünebilir diye bu fotoları da ekledim.
Kartopu Yazgülü ile örmüştüm.
Roba alanı bittiğinde 249 ilmeğe ulaşılır. Haroşanın sonrasında 46 ilmek sağ ön, 43 ilmek sağ kol (kesilir) 71 ilmek (Arka) 43 ilmek sol kol (kesilir) 46 ilmek sol ön amacıyla ayrılır. Şişte birleştirilen ilmekler kol altlarına 11’er ilmek atılarak birleştirilir. Gövde 185 ilmek olur böylece. Daha sonra 5 ilmek ör, 2 beraber ör ve 1 boş al biçiminde numune kaydırılarak desen kurulur. İsteğe göre değişik bir model de konabilir. Ama ben robadaki kafeslere benzetmeye çalıştım.
Modelimizin bitmiş durumu de böyle.. Minik melek sağlıkla güzel zamanlarda giysin inşallah,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ