Baklava Bebek Yeleği Yapımı

Baklava Bebek Yeleği Yapımı

Baklava Bebek Yeleği Yapımı
Evime çok yakın bir okulun kermesinde armağan verilmek üzere keyifle ördüğüm bebek yelekleri ile karşınızdayım…. Yeleklerimizin ikisine toplam 200 gr. ip kullanıldı. Pembe ip ile süslenen yeleğe ipin aşağı yukarı 120 gr., sarı organze dantel ile süslenene ise 80 gr. kadarı kullanıldı….Gelelim yeleklerimizin yapılışına….
Yeleklerimize yakadan başlanıyor… 90 ilmek ile haroşa öreek başlıyoruz….
10 sıra haroşa ördükten sonra 2 ilmek düz örüp, 1 ilmek boş alarak ilmek sayımızı, 127 ilmeğe çıkartıyoruz. 12 sıra düz ve 6 sıra haroşa ördükten sonra tekrar 2 ilmek düz örüp 1 ilmek boş alarak 185 ilmeğe ulaşıyoruz…12 sıra düz ve 6 sıra haroşa ördükten sonra ilmeklerimizi, 28 ilmek (ön), 40 ilmek (kol), 49 ilmek (arka) 40 ilmek (kol), ve 28 ilmek (ön) olmak üzere 5 parçaya ayırıyoruz.
Diğer ilmekleri örmeden bekletirken, kol amacıyla ayırdığımz 40 ilmeği 1 ilmek örüp, 1 boş alarak 79 ilmeğe çıkıyoruz. 12 düz sıra ördükten sonra 6 sıra haroşa örerek kesiyoruz.
Kol boyunu meydana getiren kısımları uç uca getirerek, 19 ilmek çıkartıp bu ilmekeleri gövdeye ekliyoruz. Her iki kola aynı prosedür uygulanınca gövdemiz 143 ilmek oluyor. Bu ilmekler üstüne 13 düz, 12 haroşa baklava dilimini koyuyoruz (Desenin en geniş alanı 9, en dar alanı 1 ilmek olacak şekilde)
4,5 baklava dilimi yaptıktan sonra, haroşa örerek yeleğimizin akıllı iple örülen bölümünü tamamlıyoruz. Yeşil ip ile oya ve çiçek süsleri yaparak kullanıma hazır duruma getiriyoruz,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ